Kar pet tednov zapored od 28.02. do 01.04.2022 so potekali plavalni tečaji v vodnem mestu Atlantis v Ljubljani. Skupaj se jih je udeležilo 270 učencev iz 3., 4. in 5. razredov. Vsi plavalni učitelji so bili ustrezno usposobljeni delavci iz Atlantisa.

Potek izvedbe tečaja;

Učenci so ob 7.40 pomalicali, nato je sledil zbor in ob 8.00 odhod izpred šole. Plavalni tečaj je potekal od 9.30-12.30. V Sežano smo se vračali ob 14.15.

Prvi dan plavalnega tečaja smo pri učencih opravili preverjanje predznanja plavanja in jih razdelili v homogene skupine. Pri izvajanju tečaja smo se opirali na vsebine in naloge za preverjanje, ki so opisane v nacionalnem programu Naučimo se plavati:

– igre  v vodi za prilagajanje na vodo: gledanje pod vodo, izdihovanje pod vodo, drsenje na vodi;

– vaje za učenje šolske tehnike plavanja: prsno, hrbtno, kravl;

– vaje za učenje nadaljevalne tehnike plavanja (prsno z izdihovanjem v vodo, kravl z izdihovanjem v vodo, hrbtno);

– vaje za učenje skoka na noge in glavo;

– naloga varnosti (“mrtvak” ali “zvezdica”);

– pravila obnašanja na bazenu, skrb za higieno pred vstopom v bazen in ob odhodu (tuširanje, sušenje las …).

Zadnji dan, v petek, je potekalo zaključno preverjanje znanja plavanja. Cilj standardov znanja v tretjem razredu je prilagajanje na vodo in preplavati 25 metrov, v četrtem in petem razredu pa, da učenec preplava 50 metrov.

Poudariti je potrebno, da so prav vsi učenci, ki so se udeležili tečaja tudi splavali. Učenci so dosegli naslednje nivoje znanja plavanja:

1 – bronasti morski konjiček – drsi vsaj 5 sekund – 2 učenca

2 – srebrni morski konjiček – preplava 8 metrov – 12 učencev

3 – zlati morski konjiček preplava 25 metrov – 24 učencev

4 – modri delfinček – preplava 35 metrov – 8 učencev

5 – bronasti delfin – preplava 50 metrov – 108 učencev

6 – srebrni delfin – neprekinjeno plava 10 minut – 89 učencev

7 – zlati delfin – preplava 150 metrov mešano – 27 učencev

Po uspešno opravljanjem tečaju pa je sledil še težko pričakovani zabavni del, drsenje po toboganih, igranje vaterpola in vodne odbojke.

Vsem učencem čestitamo za osvojeno diplomo in premagan strah pred vodo. Sežana, 11.4.2022

Avtor: Matej Maver, učitelj športa